תכניות הזנק

 

 

תכנית "הזנק" הינה תוכנית חברתית חינוכית הפועלת לצמצום פערים חברתיים והגדלת המוביליות החברתית של בני הנוער בפריפריה במדינת ישראל.

תכנית "הזנק" מתמקדת בחיזוק תלמידים המתקשים בלימודים, כדי להבטיח שיסיימו את לימודי התיכון עם תעודת בגרות מלאה, שתאפשר להם להתקדם ללימודים גבוהים ולמסלולים מקצועיים אטרקטיביים.

התוכנית מיועדת לתלמידים בתיכונים (ט'-י"ב) בפריפריה והלומדים במסלול לבגרות.
תלמידים שבתי הספר מעידים עליהם שללא תמיכה לימודית ורגשית ,לא יגיעו לתעודת בגרות וכפועל יוצא לא יוכלו להשתלב בעתיד במסגרות אקדמאיות או מקצועיות.

התוכנית כוללת שלושה מרכיבים עיקריים: תגבור לימודי לקראת בחינות הבגרות, העצמה אישית וחשיפה לעולם התעסוקה והאקדמיה (אוניברסיטאות ומכללות).

 

הייחוד של תוכנית "הזנק" הוא ביכולת שלה "לגעת" בתלמיד ולעזור לו להגיע למיצוי היכולות שלו תוך העצמה אישית, שרטוט תמונת עתיד רחבה, בניית חלום אישי ומציאת הכלים למימושו. תוכנית "הזנק" בנתה ופיתחה תוכניות ייחודיות להשגת המטרות הללו.
התלמיד ב"הזנק" נחשף למגוון רב של נושאים והזדמנויות למידה. הפעילויות השונות מכוונות להעלאת המוטיבציה של התלמידים להגיע להישגים אישיים, לחיזוק הדימוי העצמי ולאמונה ביכולתם להצליח, להעשרת עולמם ולהרחבת אפשרויות הבחירה שלהם בעתיד.
התלמידים משתתפים בין היתר בסדנאות לקביעת יעדים אישיים והדרך להשגתם באמצעות קואצ'ינג, תקשורת בינאישית, סדנאות ספורט אתגרי, ביקורים לימודיים במוסדות אקדמיים (ימי עיון באוניברסיטאות וסדנאות לייעוץ לימודי) חשיפה מקצועית (מפעלי תעשיה, בנקים וכו') וביקורים במוסדות חברה ותרבות.

אנו מאמינים בהשפעה הגדולה של פעילויות העצמה על היכולת של בני הנוער להגיע להישגים גבוהים ומימוש הפוטנציאל האישי, על כן ישנו דגש רב בתוכנית על מרכיב זה.

 

בימים אלה בשיתוף ובליווי מכון סאלד למחקרים חברתיים, נבנה מודל יחודי להעצמה אישית של בני נוער, המבוסס על מחקרים אקדמיים, ניסיון מצטבר ופיילוט מלווה במחקר של המכון. המודל יהיה כלי חשוב בבחירה ובבניית תוכניות העצמה לבני נוער המשתתפים בתוכנית ויאפשר מתן מענה אמיתי ומדוייק לצרכים.

 

תוצאות והישגים

פעילותינו מלווה במחקר הערכה חיצוני מקיף של "מכון סאלד" למחקרים חברתיים  מידי שנה. כך אנו מבקרים את תוצאות התכניות ויכולים להתאימן בהתאם לצרכים המשתנים. תוצאות הביקורת הביאו לפיתוחן של תכניות הוליסטיות הנותנות מענה לקשת רחבה של צרכים ומגזרים.

ניכר כי התוכנית עומדת בהצלחה רבה בכל אחד מהפרמטרים שהציבה לעצמה:

  • מניעת נשירה באופן מוכח וברור

  •  העלאת הנוכחות

  • תלמידאות

  •  קידום לקראת השגת 14 יח"ל

  • כישורי חיים, מוטיבציה

  • הכשרה מקצועי

כלי ההערכה הם: ראיונות , תצפיות ושאלונים אישיים.

 

 

 

נוער בסיכון
הזנק לתעשייה